ASELSAN, ‘QATAR’ markasını tescil ettirdi:

Son Güncelleme 18 Aralık 2021, 17:20

Savunma sanayisinin göz bebeği ASELSAN, ‘QATAR’ markasını tescil ettirdi: CHP’li Mahmut Tanal soru önergesi verdi

Türk savunma sanayinin önemli şirketlerinden ASELSAN, Katar’a açıldı. Merkezi Ankara’da olan ASELSAN, Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurarak, “aselsan QATAR” markasını tescil ettirdi. CHP’li milletvekili Mahmut Tanal, kararla ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Haberin ardından açıklama yapan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN QSTP-B adlı Katar’daki şubenin yüzde 100 ASELSAN’a ait olduğunu açıkladı

 

Milli savunma sanayisinin kritik şirketi ASELSAN, Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurarak “aselsan QATAR” markasını tescil ettirdi.

CHP’li vekil Mahmut Tanal, konuya ilişkin Meclis’e Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Tanal, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, ASELSAN’ın marka başvuru ve tescili hakkında bilgi talep etti.

Tanal önergesinde, ASELSAN’ın Katar Devleti’nde faaliyet gösterebilmek amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan marka tescil ettirdiği iddialarının doğru olup olmadığını sordu. Önergede, ASELSAN tarafından Katar’da faaliyet göstermek üzere kurulmuş ya da ASELSAN’ın ortak hisseye sahip olduğu ayrı bir tüzel kişiliğe sahip şirketlerin bulunup bulunmadığını soran Tanal, devamında “Şayet bulunmakta ise söz konusu şirketin/şirketlerin unvanı nedir? Hangi faaliyetlerin gösterilmesi amacıyla kurulmuştur? İlgili şirket/şirketlerde ASELSAN’ın sahip olduğu şirket hisse oranı kaçtır?” sorularını yöneltti.

FAALİYET KONUSU NE OLACAK?

CHP’li vekil önergede, ASELSAN’ın iddia olunduğu üzere Katar Devleti’nde faaliyet göstermeyi planladığı ve marka tescil ettirdiği bir şirket var ise faaliyet konusunun ne olacağını sorarak, şöyle devam etti:

  • Söz konusu şirkette savunma sanayisi ürünlerinin AR-GE çalışmaları ve üretimi yapılacak mıdır?
  • İlgili şirkete teknoloji transferi, savunma sanayisi ürünü ihracatı yapılacak mıdır?
  • Şayet yapılacaksa Bakanlığınız tarafından hangi ürünlerin ihracatına ilişkin izin verilmiştir?

‘TİCARİ SIR’ ENDİŞESİ

Önergede savunma sanayinin, savunma sanayi bünyesindeki şirketlerin ve bu şirketlerce üretilen ürünlerin güvenliği ve gizliliği, ticari sırların güvenliğinin sağlanması konusundaki endişelerini dile getiren CHP’li Mahmut Tanal, Bakan Hulusi Akar’a şu soruları yöneltti:

“Katar Devleti’nde savunma sanayisi ürünlerinin AR-GE çalışmaları ve üretimi yapılacak ise söz konusu ürünlerin ve çalışmaların denetimi nasıl yapılacaktır? Bahsi geçen ürünlerin üretimi ve çalışmalarının denetimine ilişkin Katar Devleti ile bir anlaşma yapılmış mıdır? Şayet yapılmışsa nasıl bir anlaşma yapılmıştır?

Aselsan’ın Katar Devleti’nde faaliyet göstermeyi planladığı şirkete savunma sanayisine ait ürünlerin ihracatının yapılması, AR-GE çalışmalarının yapılması ve ürünlerin üretilmesine izin verilmesi savunma sanayimizin gizliliğinin tehlikeye atılması anlamına gelmiyor mu? Gizlilik ve ticari sırlarımızın güvenliğinin sağlanması için Bakanlığınızca bir önlem alınmış mıdır? Şayet alınmışsa nasıl bir önlem alınmıştır?”

Ünü dünyaya yayılan, Türkiye ve Mersin’in gururu ressam Ahmet Yeşil’in bir eseri Tataristan müzesine alındı. Ünlü sanatçımız sosyal medya hesabından konuyla ilgili aşağıdaki paylaşımı yaptı.

“Rusya Federasyonu /Tataristan Cumhuriyeti Devlet Resim Müzesi’nin Kolleksiyonuna alınan eserim……