A1 Capital Genel Müdürü Selim Tunçbilek: Sürdürülebilirliği Destekliyoruz

Son yıllarda büyük önem kazanan sürdürülebilirlik kavramı şirketlerin yönetim kültürüne doğrudan etki ediyor.

a1-capital-genel-muduru-selim-tuncbilek-surdurulebilirligi-destekliyoruz.jpeg

Son Güncelleme 2 Aralık 2021, 23:40

Son yıllarda büyük önem kazanan sürdürülebilirlik kavramı şirketlerin yönetim kültürüne doğrudan etki ediyor. Gelecek nesillere daha verimli bir dünya bırakılmasına yönelik projeler geliştiren şirketlerin sayısı da bu bağlamda günden güne artıyor. Türkiye’nin önde gelen aracı kurumlarından A1 Capital Genel Müdürü Selim Tunçbilek yaptığı açıklamada sosyal sorumluluğu önemseyen, kurumsal yönetişime değer veren şirketlerin ve yatırımcıların önemine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Global ve ulusal şirketlerin sosyal sorumluluk ile başlayan ve yönetim kültürüne dönüşen kavramlarından sürdürülebilirlik önemini her yıl artırıyor. Şirketler İklim krizi, doğal kaynak tüketimi, sağlık, istihdam gibi global etkilere sebep olabilecek konulara çözümler üretiyor. BİST Sürdürülebilirlik Endeksi, BM Sürdürülebilirlik Amaçları, çeşitli zirve ve projeler de bu kavramı her geçen gün güçlendiriyor.

Şirketlerin sürdürülebilirlik kapsamında gerçekleştirdiği projeler tüketiciler kadar yatırımcılar tarafından da önemseniyor. Pandemi süreciyle birlikte şirketlerin daha fazla odaklandığı sürdürülebilirlik kavramı dahilinde birçok proje geliştiriliyor. Yıl sonu raporlarında ayrıca başlıklandırılan sürdürülebilirlik projeleri bu anlamda da yatırımcıların dikkatini çekiyor.

2014 yılından bu yana kullanılan BİST Sürdürülebilirlik Endeksi XUSRD’de şirketlerin sürdürülebilirlik kapsamında geliştirdiği çalışmaların finansal etkilerini inceliyor. BİST pay piyasasının köklü aracı kurumlarından A1 Capital; güçlü mali tabloları, bilanço büyüklüğü ve istihdam etkisinin dışında sürdürülebilirlik konusunda da ön plana çıkıyor.

Sürdürülebilirliğin önemsenmesi yatırımları artırıyor

Sürdürülebilirliğin kurumlara olan etkisini değerlendiren A1 Capital Genel Müdürü Selim Tunçbilek, “Borsada işlem gören şirketlerin uzun vadede değer yaratabilmeye devam etmesi için maddi beklenti içermeyen konuları da önemsemesi gerekiyor. Kurumların çevresel ve sosyal faktörleri, kurumsal yönetim ilkeleri ile birlikte faaliyetlerine uyarlaması büyük bir değer oluşturuyor. A1 Capital olarak yatırımcıları bilinçlendirip sürdürülebilirlikle ilgili kriterleri üst seviyede karşılayan şirketlere yatırım yapmaya teşvik edecek bilgilendirme ve kredilendirme mekanizmaları geliştiriyoruz.” dedi.

Geleceği koruyan şirketleri destekleyeceğiz

Açıklamasının devamında kriterlerin artması gerektiğini belirten Tunçbilek, “BİST Sürdürülebilirlik Endeksi 2014 yılından bu yana sektörümüzdeki önemli bir kaynak olarak kullanılıyor. Bu endeks içerisinde yer alacak şirketlerin çok daha ciddi kriterlerle yılda bir defa değil her çeyrek belirlenmesine ise 2021’in son çeyreğinin başında başlandı. A1 Capital olarak BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde notu belirli bir seviyenin üstünde olan şirketleri desteklemeyi hedefliyoruz. Kurumların küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi, su kaynaklarının azalması, sağlık, güvenlik, istihdam gibi konulara ne derece önem verdiğini gösteren bu endeksler hem şirketler hem de sektör için yol haritası oluşturuyor. Bu yol haritalarından çıkan sonuçlar şirketlerin gerçekleştirdikleri faaliyetleri ve aldıkları kararları bağımsız bir gözle değerlendirmesine ve bir anlamda tescil edilmesini sağlıyor. A1 Capital olarak biz, çevresel ve sosyal hassasiyeti önemseyen, değer üreten, kurumsal yönetime önem veren şirketleri destekleyeceğiz. Bu anlamda gerçekleştireceğimiz çalışmaların da sermaye piyasalarındaki tüm bileşenlere örnek olmasını amaçlıyoruz.” dedi.

Doğal kaynakların korunumunu temel ilke edinen sürdürülebilirlik kavramı içerisinde her yıl birçok proje, zirve ve iletişim çalışmaları gerçekleştirilerek şirketlerin bu alana daha fazla katılım göstermesi sağlanıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı