Bakan Nebati: Lütfen elinizi taşın altına koyun, fazla incitmez

Nebati, “Çok sayıda üründe indirimlere giden işletmelerimizi yürekten tebrik ediyorum. Tüm işletmelerimize benzer uygulamaları hayata geçirmeleri için de çağrıda bulunuyorum.” ifadesini kullandı.

 Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Fiyat sabitlemesi yapan değerli dostlar, çok sayıda üründe indirime gitti. İşletmelerimizi yürekten tebrik ediyorum. Her türlü maliyetin en aza indiği dönemdeyiz. Şimdi eğer bu fiyatlar, bu gevşeme piyasaya yansımıyorsa ortada bir problem vardır. Bu problemi kimsenin yaşatmaya hakkı yok. Lütfen elinizi taşın altına koyun, fazla incitmez” dedi.

Nureddin Nebati, bugün İstanbul’da yapılan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’na katıldı. Nebati, burada, ekonominin mevcut durumu ve hedeflenenler hakkında konuştu. Tüm marketlere indirim çağrısında bulunan Nebati’nin konuşması özetle şöyle:

2022 YILINDA TÜM ÜLKE EKONOMİLERİ GİBİ BİZ DE YÜKSEK ENFLASYON SORUNUYLA KARŞILAŞTIK: “Attığımız tüm adımlar meyvelerini vermeye başladı. 403 milyon adet sertifika (Darphane Altın Sertifikası) satıldı. Dünyada resesyon kaygıları başladı, Türkiye pozitif ayrışıyor. Cari denge meselesini kalıcı olarak nasıl aşacağız? Giderek artan üretimle, artan ihracat ve turizm gelirlerimizle aşacağız. 2022 yılında tüm ülke ekonomileri gibi biz de yüksek enflasyon sorunu ile karşılaştık, ancak çok şükür attığımız adımlar meyvelerini vermeye başladı. Kredi Garanti Fonu (KGF) kapsamında 110 milyar TL kredi imkanı sağladık. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nin (Yİ-ÜFE) aylık bazda gerilediğini hep beraber gördük.

ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER KADAR İŞ DÜNYASININ ATACAĞI ADIMLAR SON DERECE ÖNEMLİ: ‘Birlikten berekete’ diyoruz. Bizim aldığımız önlemler kadar iş dünyamızın da atacağı adımlar son derece önemlidir. Enflasyon, Orta Vadeli Program (OVP) tahminlerinin altında. Hızlı düşüşün devam edeceğini hep birlikte göreceğiz. İlave altın sertifikaları ihraç etmeyi planlıyoruz. Selektif kredi politikalarını uygulamaya alarak ülke kaynaklarımızı istihdam artışı sağlayan, etkin ve verimli üretim alanlarına aktardık.

FİYAT SABİTLEMESİ YAPAN İŞLETMELERİMİZİ YÜREKTEN TEBRİK EDİYORUM: Fiyat sabitlemesi yapan değerli dostlar, çok sayıda üründe indirime gitti. İşletmelerimizi yürekten tebrik ediyorum. Dün itibarıyla bu çağrılarımıza zincir marketlerin karşılık verdiğini büyük memnuniyetle öğrendik. Enflasyon, hepimizin ortak sorunu. Bu sorunu beraberce aşacağız, güçlü Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz. Birlik içinde bu taşı, yolumuzdan bir an evvel kaldırıp atarız. Bu mücadelede kesin kararlıyız. Birliğimize nasıl bereket doğacağını inşallah göreceğiz.

PETROL FİYATLARI GAYET İYİ: Geçen yılın ocak ayına girerken enerji fiyatları başta olmak üzere her alanda fiyatlar yükseliyordu. Dışarıdan kaynaklanan enerji ve emtia fiyatlarındaki yükselişten dolayı yeni yeni yüksek fiyatların sürpriziyle karşı karşıyaydık. Petrol fiyatları gayet iyi. Pompa fiyatları, haziran ayında yaşadığı pikten aşağıda. Taşıma maliyetleri düşüyor.

LÜTFEN ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYUN, FAZLA İNCİTMEZ: Her türlü maliyetin en aza indiği dönemdeyiz. Şimdi eğer bu fiyatlar, bu gevşeme piyasaya yansımıyorsa ortada bir problem vardır. Bu problemi kimsenin yaşatmaya hakkı yok. Lütfen elinizi taşın altına koyun, fazla incitmez. Piyasada enflasyonun indiğine ilişkin beklenti oluştu mu? Zaten piyasada enflasyonun düşeceğine ilişkin beklenti oluştu.

ÇAĞRIMIZ TÜM MARKETLERE: İşler güzelleşirken çağrımız, 2-3 marketin ortaya koymuş iradeye değil, tüm marketlere. Bu ülkede kim ne yapıyorsa, neyi üretiyorsa gelin, beklentilerin enflasyonun düşeceğine ilişkin oluştuğu, toplumdaki yüksek moralin gerçekleştiği dönemde hep beraber hareket edelim. Birlikten bereket doğar. Biz ‘bismillah’ deriz, ‘vira bismillah’ deriz. Bu mücadelede kesin kararlıyız, geri adım atmayacağız. Birliğimizden nasıl büyük bir bereket doğacağını hepimiz göreceğiz. Sizlere her türlü desteği veriyoruz.

KONUT KAMPANYASI, KONUT ÜRETİMİNİ DESTEKLEYECEK: Bizim için önemli olan, vatandaşlarımızın konut sahibi olmasıdır. Orta gelirliye konut kampanyası, konut üretimini destekleyecek önemli bir adımdır. Konut kampanyası, kısa süreli değil, devam edecek. Bunun yanına hemen konut üreticilerine KGF paketi hazırladık, 25 milyar lira tahsis ettik. Biz, mayıs ayında da aynı kampanyayı ilan etmiştik. Konut kampanyasını fiyatların yükseltilmesi noktasında hareket edenlere karşı çok net ve açık kriterlerle karşılık verdik, tedbir aldık. İstanbul başta olmak üzere bütün Türkiye’de gözetim altına aldık.

GEL, 2023 TÜRKİYE’SİNE GEL: Ülkemizde bir kesim var ki başarılar karşısında adeta sağır ve dilsiz kesiliyorlar. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) çözüldü, 3600 çözüldü, memur zammı oldu, asgari ücret arttı. Nerede yaşıyorsunuz arkadaş? Gel, 2023 Türkiye’sine gel. Kızılelma’yı görün ya. Görmüyor, duymuyor, işitmiyor. Bunlar değişmez ama biz üretiyoruz. 2022 yılı, dünyanın en zor yılı. Makro göstergelerde rekor kıran tek ülke var, Türkiye. Onlar konuşmaya devam etsin. Biz yapacağız, yapmaya devam edeceğiz. Bizler yepyeni başarılara imza attıkça bunlar yine hop oturup hop kalkacaklar. Bizler milli ekonomimizi gelişmiş insan kaynağımızla geliştirirken bunlar ithal isimlerden medet ummaya devam ediyorlar. Hiçbir sorumluluk bilinci taşımayan, sevinci paylaşmayan, toprakların irfanından pay almamış bu kesimi de milletimizin vicdanı ve takdirine bırakıyorum.”