Borusan Cat Çevre Dostu İş Makinelerinin ve Güç Sistemlerini Müşterileriyle Buluşturacak

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat, Faz 5 olarak adlandırılan yeni motor emisyon standartlarına geçiş sürecinde hazırlıklarını tamamladı.

borusan-cat-cevre-dostu-is-makinelerinin-ve-guc-sistemlerini-musterileriyle-bulusturacak.jpg

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat, Faz 5 olarak adlandırılan yeni motor emisyon standartlarına geçiş sürecinde hazırlıklarını tamamladı. Borusan Cat güvencesiyle sunulacak yeni nesil makinelerde bulunan Cat motorlar karbon salımını en aza indirgeyecek. Borusan Cat, geçiş sürecinde ve sonrasında tüm müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik hizmetleri ve çözümleriyle müşterilerine değer katacak.

“Daha İyi Bir Dünya İçin Çözüm Üretiriz” anlayışı ile Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya’da faaliyetlerini sürdüren Borusan Cat, ulusal ve uluslararası otoritelerce belirlenen ve Faz 5 olarak ifade edilen yeni motor emisyon standartlarına Türkiye geçiş sürecinde fark yaratmaya hazırlanıyor. Uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip ve bu geçiş için özel olarak çalışan kadrosu ile Borusan Cat, tüm sektörü kapsayacak süreci sorunsuz tamamlamak isteyen tüm kullanıcıların tercihi olmaya hazırlanıyor. 

Karbon salımını azaltan uygulama

Dünyada içten yanmalı motor kullanan makine sayısı her geçen gün hızla artıyor ve bu durum çevre kirliliğine yol açıyor. Makine sayısındaki bu büyük artışın getirdiği kirliliği azaltmak için motor emisyonlarına standartlar uygulanıyor. Bu standartlar hava ve çevre kirlenmesini giderek daha fazla sınırlayacak şekilde kademelendiriliyor. 1996 yılında “Stage 1” standardı devreye girerken, bugüne kadar kullanılan “Stage 3A” ve bu yıldan itibaren uygulanacak “Faz 5”, NOX (şehirlerde hava kirliliği ve asit yağmurlarına sebep olan nitrojen oksit) ve PM (astım, akciğer kanseri gibi hastalıklara yol açabilen partikül miktarı) oranlarını önemli ölçüde azaltıyor. Tüm motorlu araç üreticilerinin gündeminde şimdi özellikle PM seviyesini düşürmeye odaklanan ve otoritelerce zorunlu tutulan Faz 5’e geçiş süreci bulunuyor.  

Borusan Cat Türkiye Genel Müdürü Özer Şahin, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 28 Haziran’daki kararı ile resmileşen ve geçiş tarihinin 1 Nisan 2023 olarak açıklandığı Faz 5 süreci hakkında açıklamalarda bulundu: “ABD’de Tier 4 Final, Avrupa’da Stage 5, Türkiye’de ise Avrupa’ya paralel isimle Faz 5 olarak adlandırılan geçiş süreci ile birlikte ithal edilen ya da üretilen tüm motorların Faz 5’e uygun şekilde olması gerekiyor. Karbon salımını olabilecek en alt seviyelere indirecek bu yeni uygulama, motor kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesi açısından çok büyük önem taşıyor.” 

Yeni nesil makineleri müşterileriyle buluşturacak

Borusan Cat olarak Faz 5 geçiş sürecine hazır olduklarını belirten Şahin, “Marka, model menşe fark etmeksizin, tüm iş makineleri, motorlar, hareketli jeneratörler ve iç su yollarında kullanılan deniz motorları Faz 5 sürecine tabi olacak. Sabit bir noktada kullanılan jeneratörler ve açık deniz taşıtlarında kullanılan deniz motoru / jeneratörler kapsam dışı kalacak. Bu son derece önemli süreçle Borusan Cat olarak sürdürülebilirliği merkezine alan iş modelimiz ve ‘Daha İyi Bir Dünya İçin Çözüm Üretiriz’ anlayışımıza uygun olarak uzun soluklu bir çalışma yürüttük. Bu süreçte Faz 5 standartlarına göre üretilen motorların bakımını sağlamak adına ekiplerimiz tüm eğitimlerini ve hazırlıklarını tamamladı. Borusan Cat farkıyla, Cat ürünlerini müşterilerimizle buluşturmaya hazırlanıyoruz. Yeni nesil makinelerde yer alacak Cat motorlarda aftertreatment (arındırma modülü) ve seramik filtreleme sistemi karbon salımını en aza indirgeyecek” değerlendirmesinde bulundu. 

Faz 5 motorlarda bunlara dikkat!

Faz 5 motorlarla birlikte iş makinesi sahiplerinin, makine bakımına çok daha dikkat etmesi gerektiğini belirten Şahin, “Faz 5 motora sahip makineler hangi sahada çalışırsa çalışsın dikkat edilmesi gereken bazı konular söz konusu olacak. Bunların başında ise Euro 6 ve üzeri Euro dizel geliyor. Bu tip yakıtların yeni nesil makinelerde kullanılması kritik öneme sahip olacak. Kaliteli Adblue sıvısı ve bu sıvının doğru ve uygun şartlarda saklanması büyük önem taşıyacak. Faz 5 motorların bakımında bu üç şartı mutlaka sağlamak gerekecek. Borusan Cat olarak Faz 5 geçişinde ve sonrasında her zaman olduğu gibi müşterilerimizin yanında yer alacağız. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre şekillendirebildiğimiz Müşteri Değer Anlaşmalarımız ile iş makinelerinin bu hassas bakım sürecini en iyi şekilde sağlayarak müşterilerimize değer katacağız” değerlendirmesinde bulundu. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı