Bozan: “İşçilerin, güvencesiz koşullarda çalıştırılması insan hakkı ihlalidir”

Milletvekili Ali Bozan, güvencesiz koşullarda çalışan işçileri Meclis’e taşıdı.

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Av Ali Bozan, güvencesiz iş kollarından olan mevsimlik tarım ve evden eve nakliyat sektöründe çalışan işçilerin sorun ve taleplerini Meclis gündemine taşıdı. Milletvekili Bozan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a yanıtlaması üzerine verdiği soru önergesinde, güvencesiz iş koşullarının insan hakkı ihlali olduğunu ve çalışma şartlarının bir an önce düzeltilmesi gerektiği vurguladı.

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Av. Ali Bozan, güvencesiz iş kolları olan mevsimlik tarım ve evden eve nakliyat sektöründe çalışan işçilerle bir araya geldi ve taleplerini TBMM’ye taşıdı. Milletvekili Bozan, güvencesiz koşulların düzeltilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a soru önergesi verdi.

Önergede; güvencesiz iş koşullarını detaylandıran Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Av. Ali Bozan, “İşçiler, bu kapsamdaki iş alanlarında herhangi bir sosyal güvencesi olmadan çalışmaktadırlar. Düşük ücretler ve kötü çalışma koşullarında çalışan bu işçiler, ölümlü iş kazalarıyla da her gün burun buruna gelmektedirler. Bu iş alanlarının başında mevsimlik tarım ve evden eve taşımacılık sektörü gelmektedir. Her sene aralarında çocuk işçilerin de bulunduğu onlarca işçi, kötü şartlardaki çalışma alanlarında gerçekleşen iş kazalarından dolayı yaşamını yitirmektedir” açıklamalarına yer verdi.

Milletvekili Bozan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a yanıtlaması üzerine şu soruları sordu:

“1- Ülkede son yıllarda artan güvencesiz iş kollarının nedenleri nelerdir?

2- Tarım işçileri ve evden eve taşımacılık sektöründe son 1 yıl içerisinde kaç iş kazası meydana gelmiştir ve bu iş kazalarının kaçı ölümle sonuçlanmıştır?

3- Mevsimlik tarım işçileri ve evden eve taşımacılık sektörlerinde faaliyet gösteren firma veya işverenler ne tür sıklıklarla denetimden geçirilmektedir?

4- Güvencesiz iş koşullarının ortadan kaldırılması için Bakanlığınızın ne tür çalışmaları olmuştur? İleri ki süreçte neler planlanmaktadır.”