Cesedi yakarken ormanı yakmışlardı: Marmaris’teki vahşette yeni gelişme

Marmaris’te geçtiğimiz günlerde bir cesedin yakılması sonucu ortaya çıkan ve 3 saatte söndürülen, 5 hektar ormanın da zarar gördüğü yangın vahşetinde cesedin kimliği belli oldu. Boğularak öldürüldüğü belirlenen kişinin Belçika uyruklu Khiari Mohammed olduğu ortaya çıktı. İki savcının görevlendirildiği olayda bir şüpheli gözaltına alınmış fakat delil yetersizliğinden serbest bırakılmıştı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinden 23 Haziran’da kızılçam ormanlarının olduğu bölgede yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangına 9 helikopter ve 6 uçakla havadan, 6 kamyonet, 2 ilk müdahale aracı, 34 arazöz, 17 su ikmal aracı, 6 dozer, 6 treyler, 13 minibüs, 5 yakıt tankeri, 1 seyyar tamir aracı, 1 yangın yönetim aracı, 20 teknik personel, 18 orman mühendisi ve 380 işçiyle karadan müdahale edildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerinin destek verdiği söndürme çalışmalarıyla 3 saatte kontrol altına alınan yangında 5 hektar orman zarar gördü.

CESETLE İLGİLİ BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yangın bölgesinde bir erkek cesedi bulundu. Yangının, öldürülen kişinin cesedinin ormana atıldıktan sonra şüpheli ya da şüpheliler tarafından ateşe verilmesi sonucu çıktığı belirlendi. Muğla ve Marmaris Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Cesetle ilgili olarak M.A. adlı kişi gözaltına alındı. ‘Kasten orman yakma’ ve ‘kasten öldürme’ suçlamasıyla gözaltına alınan, ‘Hırsızlık’, ‘Kasten yaralama’, ‘Cinsel istismar’ ve ‘Tehdit’ gibi birçok suçtan kaydı olduğu öğrenilen şüpheli, polisteki işlemlerinin ardından delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

BOĞULARAK ÖLDÜRÜLMÜŞ

Muğla Adli Tıp Kurumu’na kaldırılan cesede yapılan otopside, boğularak öldürüldüğü belirlendi. Cesedin kimliğinin belirlenmesi için alınan kan numunesi ise Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na gönderildi. 2 savcının görevlendirildiği olayla ilgili, bölgedeki kamera kayıtları tek tek incelenirken, soruşturma da kapsamlı olarak yürütülüyor. Şüpheli ya da şüphelilerin yakalanması için Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği ekipleri de görevlendirildi.

ÖLEN KİŞİ BELÇİKA UYRUKLU ÇIKTI

Ekiplerin bölgede yaptığı çalışmalar sonucu çok sayıdaki güvenlik kamerası görüntüsünün tek tek incelenmesi ve vatandaşlar ile yapılan görüşmeler sonucunda cesedin Belçika uyruklu Khiari Mohammed’e ait olduğu belirlendi.