Ekonomide Şimşek dönemi: Rasyonel zemine dönmek dışında seçeneğimiz yok

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda devir teslim töreni gerçekleşiyor. Hazine ve Maliye Bakanı olarak ilan edilen Mehmet Şimşek, görevi Nureddin Nebati’den devralmasının ardından yaptığı konuşmada, şeffaflık ve öngörülebilirlik vurgusu yaparak, ‘”Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönmekten başka çaresi kalmamıştır. Enflasyonla mücadele temel politikamız olacak.” dedi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile Nureddin Nebati yerine Hazine ve Maliye Bakanlığına 29 Ağustos 2007 – 1 Mayıs 2009 yılları arasında bakanlık görevi icra etmiş Mehmet Şimşek atandı.

Şimşek, bakanlığın Dikmen yerleşkesinde düzenlenen devir teslim töreni- 65. Hükumetin sona erdiği 10 Temmuz 2018’den sonra ilk defa ekonomiden sorumlu olarak görevine başladı.

NEBATİ GÖREVİ DEVRETTİ: GECE-GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞTIM

Törende konuşan Nureddin Nebati, “Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle çok değerli dostumuz Mehmet Şimşek’e bugün görevimi devretmek üzere bir aradayız. Öncelikle ülkemiz ve dünya açısından kritik bir dönemde bana güven duyarak bu makamı teslim eden Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Kutlu bir emanet olarak gördüğüm bu görevi en iyi şekilde yerine getirebilmek için hiçbir zorluk karşısında asla yılmadan ve birbirinden değerli mesai arkadaşlarımla birlikte gece-gündüz demeden çalışarak sürdürdüm.

Attığımız her bir adım, milletimizin ortak menfaatleri doğrultusunda ve bu makamın getirdiği büyük sorumluluk duygusuyla atılmış olan adımlardır. Tam bağımsız, güçlü ve büyük Türkiye inancıyla ilerlerken bizler için en önemlisi milletimiz ile yan yana verdiğimiz bu mücadeleye bir vazife bilinciyle yaklaşarak ve en ufak bir gaflete düşmeden aralıksız hizmete devam etmektir” dedi.

45.jpg

“RASYONEL BİR ZEMİNE DÖNMEK DIŞINDA BİR SEÇENEĞİMİZ YOK”

Bakan Mehmet Şimşek ise yaptığı konuşmada, mevcut hükümetin temel hedefinin toplumsal refahı artırmak olduğunu ifade ederek, “Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkelerimiz olacaktır. Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı, öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi, özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır. Küresel zorlukların, jeopolitik gerginliklerin arttığı bir konjonktürde kurumsal kalite ve kapasitemizi güçlendirerek makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz” diye konuştu.