Gölcük Sanat Günleri Cam Altı Sanatı ile devam ediyor

Gölcük Belediyesi, Türk el sanatları arasında yer alan ve 19-20.

golcuk-sanat-gunleri-cam-alti-sanati-ile-devam-ediyor.jpg

Gölcük Belediyesi, Türk el sanatları arasında yer alan ve 19-20.yüzyıldan gelen unutulmaya yüz tutmuş cam altı sanatıyla ilgi tezhip ustası ve ebru sanatkârı İbrahim Boz’un katılımıyla eğitim çalışması düzenleyecek.

Gölcük Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Türk el sanatlarına sahip çıkmaya devam ediyor. Bu kapsamda Gölcük Belediyesi Aralık ayı Kültür-Sanat etkinliklerinde Ebru Sanatı, Cam Altı, Kaligrafi ve Tesbih sanatçısı İbrahim Boz’un katılımıyla cam altı sanatı eğitim çalışması düzenleyecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları arasında da bulunan Boz, Bartın’dan gelerek Gölcüklü sanatseverlere eğitim verecek. Her ay düzenli olarak düzenlenen Gölcük Belediyesi Sanat Günleri kapsamında gerçekleşecek eğitimlerle, cam altı sanatı gelecek kuşaklara aktarılacak.

EĞİTİMLER 17-18 ARALIK’TA

Somut Olmayan Kültürel Miras İl ve Ulusal Envanter listelerine alınan cam altı sanatı eğitimleri, 18 Aralık Cumartesi-19 Aralık Pazar günü, Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde düzenlenecek. Türkiye’nin çeşitli illerinden ve ilimizden cam altı sanatını öğrenmek isteyenlerin yoğun katılım göstermesi beklen eğitimler, 10:00-16:30 saatleri arasında gerçekleşecek. Çok sabır isteyen, zorlu ve zahmetli bir el sanatı olan cam altı sanatının eğitime katılmak isteyenler, 0549 735 26 94 numaralı telefondan detaylı bilgi edinebilecek.

İBRAHİM BOZ’UN ÜNLÜ ESERLERİ GÖLCÜK’TE SERGİLENECEK

Türkiye ve dünyadaki tüm cam altı koleksiyonlarında cam altı padişah kaftan ve tuğra çalışmaları kendisine ait olan İbrahim Boz, eğitim kapsamında geldiği Gölcük’te bir de sergi açacak. 17 Aralık Cuma günü 11.00’de Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde açılacak sergide, Boz’un cam altı eserleri, ilçe halkının beğenisine sunacak.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı