Jandarma Teşkilatı’nın 185. kuruluş yıldönümü Mersin’de törenle kutlandı

JANDARMA TEŞKİLATI'NIN 185. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MERSİN'DE TÖRENLERLE KUTLANDI. (FEVZİ DEMİRCAN/MERSİN-İHA)

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen ilk törene İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, gaziler, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı. İl Jandarma Komutanı Atasoy, selamlanın ardından Atatürk Anıtına çelenk sundu. Çelenk sunumunun ve fotoğraf çekimi sonrası Mersin Kültür Merkezi’nde devam eden törene Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, milletvekilleri ve kent protokolü katıldı.

 

Kültür Merkezi’ndeki törende konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Türk ordusunun kuruluşunun milattan önceki dönemlere kadar uzandığını belirterek, “M.Ö. 209 yılı Türk ordusunun kuruluşu olarak tarihçiler tarafından ifade edilir. Geçen yüzyıllar içeresinde ordumuzun nice büyük başarılar elde ettiğini ve dünya tarihinde adını altın harflerle yazdırdığını hepimiz biliyoruz. Jandarma, Türk ordusunun kurulduğu yıllardan bugüne ordu içerisinde yer almış ve askeri kolluk olarak vazifelerini yerine getirmiştir. İsmi belki o dönemde jandarma değilmiş ama zabit, su başı veya diğer bir takım isimlerle kolluk vazifesini yerine getirmiştir. 1839 yılından itibaren de resmi olarak jandarma adını almıştır ve kurulmuştur. Gerek öncesinde gerek kuruluş tarihi olarak kabul edilen yıllardan bugünlere jandarmamız, özellikle kırsalda ve terörle mücadele konusunda memleketimizi asayiş ve güvenliğinin sağlanması konusunda canla, başla görev yapmıştır” dedi.

 

40 yıldır mücadele edilen terörle mücadelede jandarmanın ortaya koyduğu başarılı hizmetlerin her türlü takdiri hak ettiğinin altını çizen Vali Pehlivan, “Bu başarılara, bu mücadeleye Kato, Cudi, Gabar, Tendürek şahittir. Biz mülki idari mesleğini yapanlar olarak da mesai arkadaşlarımız olan jandarmamızın bu çalışmalarına şahit olduk ve şahit olmaya devam ediyoruz. Malumunuz kolluğun 2 ana başlıkta toplanan görevleri var. Birincisi önlemek, ikincisi de yakalamak. En son ilimizdeki asayiş olaylarının son 5 ayını açıkladık. Suç başlıklarında bir kere çok yoğun mücadelemiz var. İçişleri Bakanımızın koordinesi ve talimatları doğrultusunda bütün ilgili birimlerimiz işbirliği içerisinde gerçekten çok etkili bir mücadele ortaya koyuldu. Birçok konu başlığında olayları aydınlatma oranımız yüzde 100 ve önemli bir kısmında da yüzde 100’e yakınız. Bu konuda başta jandarma teşkilatımız olmak üzere bütün kolluk birimlerimizi tebrik ediyorum” diye konutu.