KILIÇDAROĞLU BABA OÇAĞIN,DAN SESLENDİ ‘İNSANLARI ÖTEKİLEŞTİRMEYELİM’

Son Güncelleme 29 Ocak 2023, 15:41

Haber Ahmet OKTAY

 Kılıçdaroğlu, ilk olarak Seyyid Mahmut Hayrani Türbesi’ni, ardından Kurtuluş Savaşı’nın planlandığı Batı Cephesi Karargah Müzesi ile Nasreddin Hoca’nın mezarını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu daha sonra Zekai Baloğlu Spor Salonu’nda düzenlenen ‘Büyük Yörük Türkmen Buluşması’na geçti.
Yörük ve Türkmenlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu’na kurmaylarının yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer eşlik etti. Muhittin Böcek, konuşmasının sonunda, Kılıçdaroğlu’na, “Büyük Yörük Türkmen Buluşması’nda katılımlarıyla bizleri onurlandıran, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında 14 Mayıs’ta Allah’ın izniyle, sizlerin desteğiyle Cumhurbaşkanımız olarak göreceğimiz Sayın Genel Başkanım” diye hitap etti.

‘İNSANLARI ÖTEKİLEŞTİRMEYELİM’
Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Asla ve asla insanları, insanları ötekileştirmeyelim. İnsanların kimliği başımızın üstüne. İnsanların inancı başımızın üstüne. İnsanların yaşam tarzı başımızın üstüne. İnsanı, insan olarak gördüğünüzde, insanı insan olarak değer verdiğinizde zaten adaleti sağlamak için ilk ve en önemli adımı atmış oluyorsunuz. O nedenle biz herkesi kucaklayan Anadolu, Trakya coğrafyasında, herkesi kucaklayan, herkese saygı duyan bir geleneği inşa etmek ve sürdürmek zorundayız. Bunu yapacağız. Emin olun bunu yapacağız. Haksızlıklar var. Biliyorum ciddi sorunlar var. Onu da biliyorum. Devlette bir çürüme olduğunu da gayet iyi biliyorum. O çürümeye de son vereceğiz, sizlerin takdiriyle. Devlet dediğimiz kurum liyakat üzerine inşa edilir. Liyakat ve adalet, işi ehline vermek demektir. İşi ehline vermediğiniz zaman devlette çürüme başlar. Her işin bir ehli vardır ve o ehil kişi kendisinden sonra, o işi yapacakları yetiştirir. Usta çırak ilişkisi bunun temelidir. Devlette de böyledir. Büyükelçi olmak için hemen mezun olduğunuzda sizi büyükelçiye atamazlar. Uzun süre çalışacaksınız. Bütün masalardan geçeceksiniz. Devleti bileceksiniz, dünyayı bileceksiniz. Devletinizin çıkarlarını bileceksiniz. Devletin çıkarlarınızı dünya coğrafyasının her yerinde savunacaksınız. Bunu savunacak bilgiye ve birikime sahip olacak, ondan sonra büyükelçi olacaksınız. Ama şimdi rüşvet alanı büyükelçi atadılar. Bu olmaz. Bu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ihanettir. Açık ve net söylüyorum.”
Kılıçdaroğlu, kırsalda, yaylada çalışan kadınların ve gençlerin sosyal güvenlik primini devletin ödeyeceğini de belirtti.
‘SİYASETÇİNİN ZENGİN OLMA ŞANSI YOKTUR’
Kılıçdaroğlu, ”Devleti yönetenler, devletin yönettikleri süre içinde eğer zenginleşiyorlarsa artık onlar halkın hakkını ve hukukunu değil, kendi mal varlıklarının hakkını ve hukukunu savunurlar. Ahlaki değerleri esas aldığınızda, bir siyasetçinin zaten siyasette zengin olma şansı yoktur, arkadaşlar. Yoktur zaten ama birileri zenginleşiyorsa, bilin ki kul hakkı yemiştir. Kul hakkı eğer en büyük günahsa, o en büyük günaha hiç kimsenin ortak olmasını istemem. Yani kul hakkı yiyene oy vermesini istemem” diye konuştu.