Mersin Barosu: “Davultepe 100.Yıl Tabiat Parkı İçin Mahkeme Kararı Uygulanmalıdır”

Mersin Barosu Kent ve Çevre Komisyonu 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında çevre sorunlarına dikkat çekerek, deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olan Davultepe 100.Yıl Tabiat Parkı’nın eğlence merkezi haline gelmesine Mersin 1. İdare Mahkemesince verilen yürütmeyi durdurma kararını Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yerine getirmesi gerektiğini hatırlattı.
Mersin Barosu Kent ve Çevre Komisyonu yaptığı yazılı açıklamasında, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün mücadele günü olduğuna dikkat çekerek, “Dünya Çevre Günü, İsveç’in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanmaktadır. Ancak bugün bir kutlama günü olmaktan uzaktır. 5 Haziran Çevrenin korunması için mücadele gününe dönüşmüştür.
“HER YIL DAHA ŞİDDETLİ, DAHA YIKICI ÇEVRE SORUNLARININ VARLIĞIYLA YÜZLEŞİYORUZ”
Her yıl daha şiddetli, daha yıkıcı çevre sorunlarının varlığıyla yüzleşiyoruz. Doğal varlıklarımız hızla yıkıma uğratılıyor ve korumaya yönelik önlemlerin olmadığını ya da yetersiz kaldığını görüyoruz.Ekolojik dengenin hızla bozulduğu, yaşam çeşitliliğinin azaldığı bir dönemde, iklim değişikliğine karşı tüm dünyada bir farkındalık yaratıldığı iddia edilse de, farkındalık yaratma çabaları üretim tarzını, asıl sorumluları gizleyerek sadece tüketim alışkanlıklarına hapsediliyor” ifadesini kullandı.
Çevre sorunlarına dikkat çekilen açıklamada, “Bir yandan termik santrallerin havayı kirletmesine izin veriliyor, hava kirliliğine neden olan plansız kentleşmenin ve sanayileşmenin önüne geçilmiyor, bir yandan su ve toprak kirliliğinin önüne geçilmiyor, ormanlar yok ediliyor, su kaynakları kalitesizleşiyor ve azalıyor, dünya nüfusunun dörtte birinden fazla olan 2,1 milyar insanın temiz suya ulaşamıyor, 4 milyar insan, yılda en az bir ay, şiddetli su kıtlığı yaşıyor, plastik kirliliği tüm ekolojik dengeyi tehdit edecek noktaya geliyor, sağlıklı, güvenli, temiz ve depremde öldürmeyecek kentler kurmak yerine kentsel dönüşüm projelerinin rant odaklı olmasına izin veriliyor, doğal zenginliklerin olduğu bölgeler madenlere açılıyor ve nükleer santral kurulumu hızla devam ediyor. Listenin daha çok uzatılabileceğini biliyoruz. Bütün bu gerçekler karşısında Dünya Çevre Gününü kutlamak pek mümkün görünmüyor; ancak sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızın ihlal edilmemesi için doğanın tüm canlıları için mücadele etmeyi sürdürmek zorunda olduğumuzu biliyoruz.
“TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NA BİR KEZ DAHA HATIRLATIYORUZ!”
Daha güvenli, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir çevrenin, her yurttaş için temel insan hakkı olduğu ana ilke olarak kabul edilmelidir. Bugün 5 Haziran 2023.Ülkemizde olduğu gibi kentimizde de sağlıklı, güvenli, temiz bir çevrede yaşamaktan çok uzağız. Bugün çevremiz için mücadele etmezsek geleceği kaybedeceğiz.5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde başta Mersinlileri olmak üzere, tüm çevre dostlarını mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına aykırı bir şekilde deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olan Davultepe 100.Yıl Tabiat Parkının eğlence merkezi haline gelmesine karşı etkili mücadeleye çağırıyoruz. Mersin 1. İdare Mahkemesince verilen yürütmeyi durdurma kararını yerine getirmek görevini Tarım ve Orman Bakanlığı’na bir kez daha hatırlatıyoruz” denildi.