Mersin Üniversitesin ‘de  Tüm İmkanlar Depremzedeler için devam ediyor

 

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında ülkemiz yaralarını hızla sarmaya devam ediyor. Üniversitemiz de ülkemizin bütün kurumları gibi depremzedelerimiz için tüm imkanlarını seferber ediyor.

Üniversitemiz depremden etkilenen vatandaşlarımız için Hatay’a iki, Osmaniye’ye bir adet olmak üzere üç yardım tırını bölgeye gönderirken, deprem bölgesinde ikamet eden Üniversitemiz öğrencilerinden ilimize ulaşmış olanların barınma, beslenme, kıyafet vb. tüm ihtiyaçlarını da karşıladı. Gönüllü personel ve öğrencilerimizden oluşan ekibin 10’u Hatay’da, ikisi de Osmaniye’de arama kurtarma faaliyetlerine katıldı. Doğal Afet Arama Kurtarma Topluluğu ile Korumalı Futbol Topluluğu üyesi olan 16 öğrencimiz ise Osmaniye’de arama kurtarma faaliyetlerine katıldı.

Depremin yaşandığı günden itibaren Üniversitemiz merkezi yemekhanesi 24 saat açık hale getirilerek, depremzedelere ücretsiz çorba, simit, çay ve döner dağıtımı gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra Üniversitemiz Onkoloji Hastanesi’nin yanında yer alan 20 odalı misafirhanemiz ile kırk odalı konuk evimiz depremzedeler ve yakınları için tahsis edildi. Bu yerlerde depremzedelere hizmet veren sağlık personelimize de ücretsiz hizmet verilmeye devam ediliyor.

Üniversitemiz Hastanesi önüne kurulan çadırın içerisine ısıtıcılar yerleştirilerek, hasta yakınlarının bekleyebilmesi için bir alan oluşturulurken; hastanemiz merkez ve acil kafeteryalarında depremzedelerimize ücretsiz çorba, döner, kavurma ve pilav dağıtımı gerçekleştirildi. Deprem bölgelerinden gelen yaralılarımıza yer açmak amacıyla, hastanemizde yataklı servislerde ve yoğun bakımda taburcu edilebilecek durumdaki hastalar taburcu edildi.

Deprem bölgelerindeki öğrencilerimiz de unutulmadı. Bu bölgelerde ikamet eden öğrencilerimiz ÖİBS üzerinden tespit edilirken, öğrencilerimize ulaşılarak eğitim ve öğretime yönelik danışmanlık hizmetinin yanı sıra, barınma sorunları var ise Mersin’de bu sorunun giderilmesi için gerekli çalışmalar yapıldı. Mersin Valiliği ve Kredi Yurtlar Kurumu ile koordineli bir şekilde deprem bölgesinden gelen yaralı ve yakınlarına kampüsümüz içerisinde yer alan Kırkkaşık Kız Yurdu tahsis edildi.

Depremzedelerimizin psiko-sosyal destek almalarını da sağlayan Üniversitemizde; Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Fevziye Toros ve Doç. Dr. Gülen Güler Aksu tarafından depremden etkilenen ve ilimize getirilen çocuk ve ergenlere yönelik “Afet ve Travma Polikliniği” de hizmete açıldı. Bunun yanı sıra, Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinasyonunda kız ve erkek öğrenci yurduna yerleştirilen depremzedelere psikolojik anlamda destek olmak amacıyla bizzat konakladıkları yerde hizmet verilmeye devam ediyor.

Depremzedeler için bir diğer önemli konu olan kan bağışında ise Üniversitemiz ilk andan itibaren alarma geçti. Üniversitemiz Hastanesi girişinde yer alan Kan Bağış Birimi’nde iki gün içerisinde 300 ünite kan bağışı gerçekleştirildi. AFAD ve Kızılay bünyesinde oluşturulan yardım kampanyaları ise personel ve öğrencilerimizin katılımının sağlanması için sosyal medya hesaplarımızdan duyuruldu.

Depremzede vatandaşlarımız, kendilerinin barınma, kıyafet, beslenme vb. diğer tüm ihtiyaçları konusunda yanlarında olan Üniversitemize ve Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar’a teşekkürlerini iletti.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü