Mersin’deki polis memurları hangi gerekçeyle meslekten ihraç edildi?

Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili İsa Mesih Şahin, Mersin’de AK Parti Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın aracını durduran ve bu olaydan sonra meslekten ihraç edildikleri öğrenilen 2 polis hakkında TBMM’ye yazılı soru önergesi verdi.

2021 yılında Mersin’in Silifke İlçesinde 27. Dönem AK Parti Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın aracının trafik çevirmesinde durdurulması ve Yılmaz’ın polis memurlarına hakaret etmesi gündem olmuştu. Olayla ilgili olarak Yılmaz’ın aracının sisteme kayıtlı olmadığı da öğrenilmişti.

Geçtiğimiz günlerde bu olay nedeniyle söz konusu memurların meslekten ihraç edildikleri bilgisi 2 yıl önceki olayı yeniden gündeme getirdi ve tartışmaların fitilini ateşledi.

Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili İsa Mesih Şahin, konuya ilişkin TBMM’ye yazılı soru önergesi vererek İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın konuyla ilgili sorulara cevap vermesini istedi.

zeynep-gul-yilmaz.jpg
Ak Parti Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz

‘BU KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Milletvekili İsa Mesih Şahin, “Kamu görevlilerinin yasalara ve meslek etiğine uygun olarak yaptığı işlerden dolayı, siyasi sebepler gözetilerek cezalandırılması hukuk normlarında da toplum vicdanında da kabul edilemez. Toplum vicdanını yaralayan bu işlemin İçişleri Bakanlığı tarafından tekrar gözden geçirilmesi hakkaniyete uygun olacaktır. Bu konunun takipçisi olacağız.” dedi.

İşte Milletvekili Şahin’in verdiği soru önergesi:

Kamu görevlileri görevlerini yerine getirirken; dil, din, ırk, siyasi düşünce, cinsiyet ve benzeri nedenle ayrımcılık yapamaz. Yapılan hizmetin yasalara uygun, adalet ve eşitlik ilkeleri doğrultusunda sunulması temel esastır. Kamu görevlisi, herhangi bir siyasi düşüncenin, partinin, zümrenin menfaatlerini gözetemez.