Rosatom'un TVEL Yakıt Şirketi'nin İştiraki Brezilya'daki NGS İçin Lityum-7 Tedarik Edecek

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’a bağlı TVEL Yakıt Şirketi’nin iştiraki Novosibirsk Kimyasal Konsantre Tesisi (NCCP), Brezilyalı Eletronuclear şirketi tarafından 100 kg’dan fazla lityum-7 hidroksit tedariki için açılan ihaleyi kazandı.

rosatomun-tvel-yakit-sirketinin-istiraki-brezilyadaki-ngs-icin-lityum-7-tedarik-edecek.jpg

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’a bağlı TVEL Yakıt Şirketi’nin iştiraki Novosibirsk Kimyasal Konsantre Tesisi (NCCP), Brezilyalı Eletronuclear şirketi tarafından 100 kg’dan fazla lityum-7 hidroksit tedariki için açılan ihaleyi kazandı. Bu ürün, Admiral Alvaro Alberto NGS’nin (Angra NGS) faaliyet gösteren her iki güç ünitesinin reaktör soğutma sisteminde kullanılacak.

NCCP’nin ihaleye katılımı Rusatom International Network tarafından sağlandı. Sözleşmenin imzalanmasının ardından ürünün 2023 yılı sonuna kadar Brezilya’ya sevk edilmesi bekleniyor.

NCCP tesisi tarafından üretilen yüksek saflıktaki lityum-7, nükleer enerji endüstrisinde suyun başlıca kimyasal özelliklerini iyileştirmek için basınçlı su reaktörlerinin (PWR) birincil soğutma sıvısı için katkı maddesi olarak kullanılıyor. Lityum-7’den, nükleer saflıktaki iyon değişim zarlarının hazırlanmasında ve ana bileşenleri teşkil eden kimyasal belirteçlerin yapımında da faydalanılıyor. Dolayısıyla, lityum-7 soğutma sistemi için su hazırlama ekipmanının bir parçasını oluşturuyor. 

TVEL A.Ş Özel Kimyasallar İş Birimi Direktörü Mikhail Metelkin konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Rosatom’un yakıt birimi, küresel lityum ürünleri pazarında liderlerden biridir ve güvenilir bir tedarikçidir. Novosibirsk Kimyasal Konsantre Tesisi’nin, çeşitli lityum bileşiklerinin üretiminde 60 yılı aşkın deneyimi bulunmaktadır. Şirket, müşteri gereksinimlerine uygun olarak yüksek derecede kimyasal saflık sağlayan modern ve yüksek teknolojili bir üretim tesisine sahiptir.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı