Ümit Özdağ CHP’nin bir teklifle gelmediği açıkladı: Bizi destekleyin diye talepleri yok

[TAKİP HABER]Türkiye, 28 Mayıs’ta ikinci tur için sandık başına gidecek. Cumhurbaşkanlığı yarışında yüzde 5 oy alan ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın 44,89 oy alan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu destekleyip desteklemeyeceği konuşulurken Zafer Partisi lideri Özdağ, “Mansur Yavaş’ı aday çıkartsın, CHP kazansın dedim. Sığınmacıları geri yollayacağınızı açıklayın dedim. Bu teklifleri Erdoğan’a yapmadım ki Kemal Bey’e yaptım. Hala bize yönelik CHP’nin ‘Bizi destekleyin’ talepleri de yok” dedi.

ATA İttifakı ortağı Zafer Partisi’nin Genel Başkanı Ümit Özdağ, Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah’ın konuğu oldu.

İkinci tur için destekleyecekleri adaya ilişkin konuşan Özdağ, “Biz ilkeleri ortaya koyduk. Bu temel ilkeler konusunda bir protokol hazırlanır ve karşımızda hangi ittifak varsa bu protokol çerçevesinde anlaşma sağlandıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız. Bu protokolün uygulamaya geçirilmesi noktasında bazı görevlerin de sorumluluk üstlenmek adına biz de sürecin içerisinde yer alabiliriz, almayabiliriz çok önemli değil. Sonra desteğimizi kamuoyuna ‘Biz bu çerçevede önümüzdeki seçimde bu adayı destekleyeceğiz’ diyeceğiz. Her iki aday da diyecekler ki ‘Ben sana bu şartları yerine getirirsem bu taraftan oy kaybederim, evet değil’ diyecekler. O zaman biz de ‘Bizim taleplerimiz bunlardı. Hem Kılıçdaroğlu hem Erdoğan talepleri karşılayamayacağını söyledi. Nokta koyuyoruz. İki adayı da desteklemiyoruz’ diyeceğiz” dedi.

”TÜRKİYE’NİN ARTIK ERDOĞAN’I AŞMASI GEREK”

Özdağ’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

”Aylar önce sizinle yapmış olduğumuz bir programda Mansur Yavaş’ın ismini gündeme taşımıştım. Bu seçimin sonucunun ne kadar haklı olduğumu gösterdiğini düşünüyorum. Eğer Millet İttifakı aday olarak Mansur Yavaş’ı çıkarmış olsaydı şu anda ikinci turu konuşmuyor olurduk. Mecliste Millet İttifakı muhtemelen çoğunlukta olacaktı. Ancak ben bu açıklamayı gerçekten bir siyaset bilimci olarak yaptım, bir siyasetçi olarak yapmadım. Türkiye’nin artık Erdoğan’ı aşması gerek. Kendisini, Türkiye’yi taşıyamıyor.