UNİFİGHT DÜNYA KUPASI MERSİNDE YAPILDI.

TURİZM ŞENLİKLERİ TARAFINDAN MERSİNİN TANITILMASI KAPSAMINDA YAPILAN DÜNYA KUPASINA 16 ÜLKEDEN SPORCU KATILDI.

 

Unifight Dünya Federasyonu organizasyonunu tarafından yürütülen Unifight Dünya şampiyonası 24 – 29 Nisan 2024 tarihleri arasında Mersin ili Erdemli ilçesi Kargıpınarı Doramar Resort Hotel ’ de yapıldı.

Dünya Şampiyonasına yaklaşık ( 16 ) ülkeden 210 Sporcu katıldı. Mersinde düzenlenen Ünifight Şampiyonası ile ilgili Türkiye Merkez Hakem Kurulu Başkanı Adnan KIZILTOPRRAK “Askeri uygulamaları olan rekabete dayalı bir eğitim sistem olan Unifight sporu, 1990 ‘ lı yılların ortalarında RUSYA’ da UNIFIGHT ( unifight ) sporu ortaya çıktı.

Müsabakalar birbirini takip eden iki etaptan oluşmaktadır. Birinci aşama Yakın ve yan yana başlayan engelli parkur geçişleridir. Kaçırılan herhangi bir engel , yarışmacıyı diskalifiye eder. Engelli parkurda engellerin geçilmesi sırasında egzersizlerin tutarlı bir şekilde yapılarak uygulanmasını , hava tabancalarının , spor bıçaklarının kullanılması ve ikinci etap da da ring içinde göğüs göğüse dövüşü içeren kapsamlı bir görünümü vardır.

ikinci aşamada sporcuların temaslı müsabaka yapmalarıdır. Müsabık sporcular ring veya tatami üzerinde bütün engellemelere rağmen bu sporun Dünya kupasının Mersinde Turizm açısından çok faydalı geçtiğini birçok Türk Sporcunun Madalyalar alarak ve çok Unifight sporu ekipmanları ile belirlenen müsabaka yönetmeliği ve kurallarına göre dövüşerek başarılara imza attıklarını belirtti.

Ülkemizde az bilinmesine rağmen Başarılı bir kupa sonunda 13 Altın Madalya alan sporcularımız gelecek açısından umut verdiler. Bu sporu gelişmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Kızıltoprak, Hali hazırda dünyada Uluslararası Unifight Federasyonuna bağlı ( 32 ) ülke bulunmakta olup , dünya çapında genellikle aşağı yukarı ( 30 – 35 ) civarında ülkeden sporcuların katıldığı ( 13 ) dünya şampiyonası düzenlendiğini belirtti.

Ayrıca Türkiye’deki müsabakalara Dünya Federasyon Başkanı Azer HASANOV, yarışmanın Türkiye’de yapılmasından mutluluk duyduğunu ve ilk kez bir UNİFİGHT kupasının açık alanda ve Deniz kenarında sahilde yapılmasının da bir ayrıcalık olarak yarışmaya renk kattığını belirtti.

Yarışmalarda sonra Takım Halinde Türkiye 3. Olarak başarılı bir yarışma sergilemiş oldu. Türkiye 3. Lük kupasını alan UNİFİGHT Türkiye Temsilcisi Yılmaz DÖNMEZ Bu yarışmaların Türkiye de Turizm açısından çok fayda sağladığını ve bu yarışmaları Türkiye’de daha çok yapacaklarını belirtti.

Yarışmada Ulaşım sorununu Çözen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e teşekkür eden Adnan KIZILTOPRAK Mersin’de yapılan Turizm ve Kültür açısından değeri tartışılamayacak derecede büyük olan organizasyonda Büyükşehir Belediyesinin Ulaştırma Daire başkanlığının desteğinin Mersin’in tanıtılmasına büyük faydasının olacağını belirtti.

Ayrıca Türkiye Ana sponsorlarından GOO UP Enerji İçecekleri Yönetim Kurulu tarafından bütün sporculara yerli içecekler dağıtılarak tanıtımlar yapılması Türk misafirperliği için çok önemli bir olay olmuştur.

 

Unifight Federasyon Dünya Federasyon Başkanı Azer HASANOV, Dünya Federasyon Başkan Yard. Adnan Kızıltoprak , ve Faruk Yılmaz