Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca Kazanlı’da Arap Alevi halkıyla buluştu.

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili ve Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu Üyesi Perihan Koca ; 1 Kazanlı Arap Alevi Buluşması

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili ve Toplumsal Özgürlük Partisi sözcüler kurulu üyesi Perihan Koca 31 Ağustos akşamı Kazanlı’da Arap Alevi halkıyla buluştu. Toplantının gündem maddeleri arasında

 

-Arap Alevilerin tekçi inkarcı asimilasyoncu politikalar karşısında birliği

-Hatay Dikmece acele kamuşaltırma alanlarının yarattığı tehdit

-Kazanlı’da büyüyen uyuşturucu sorununu ve yozlaşma

-Kazanlı’daki sağlık hizmetlerinin yetersizliği

-Kazanlı’daki ulaşım sorunu

-Kazanlı halkının kültürel ve sosyal alan eksikliği

-Caretta Caretta’ların yuvalama alanı olan Kazanlı sahilindeki kirlilik ve çöp sorunu

 

 

2 Tarım İşçileri Buluşması

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili ve Toplumsal Özgürlük Partisi sözcüler kurulu üyesi Perihan Koca Akdeniz ilçesindeki tarla bağ ve bahçelerdeki tarım işçileriyle bir araya geldi. Buluşmanın ardından açıklama yapan Koca işçilerin sorunlarını şu şekilde ifade etti:

 

Mersin/Akdeniz’de tarlalarda, bağlarda, bahçelerdeyiz. Nane işinde çalışan tarım işçileri ile buluştuk. Sabah henüz gün ağarmadan 05.00 sularında nane bahçelerinde çalışmaya başlayan emekçiler, aşırı sıcaklarda, iş sağlığından halk sağlığından mahrum koşullarda emek veriyor. 400 TL yevmiye ile ağır çalışmaya koşulları altında molasız, sigortasız, güvencesiz çalışıyorlar. Emeklerinin karşılığını alamayan işçiler olurken, kazanan stokçu, aracı ve tüccar oluyor.

Buluşmada sorunlarını dile getiren işçiler ise yorucu çalışma koşulları, düşük ücretler ve güvencesiz çalışma koşullarının kendilerini oldukça zorladığını belirtti:

Özellikle dikim işi çok zor koşullarda yapılıyor. Hayatlarımız çok ucuz. Bir günlük yevmiye ile bir kilo peynir alamıyoruz. Ömrümüz bitti bu tarlalarda.