Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Tarım işçilerinin sorunlarını dinledi

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili ve Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu Üyesi Perihan Koca, Mersin’in Akdeniz ilçesindeki tarla, bağ ve bahçelerdeki tarım işçileriyle bir araya geldi.

Buluşmada sorunlarını dile getiren işçiler yorucu çalışma koşulları, düşük ücretler ve güvencesiz çalışma koşullarının kendilerini oldukça zorladığını anlattı. Özellikle dikim işinin çok zor koşullarda yapıldığına dikkat çeken emekçiler, “Hayatlarımız çok ucuz. Bir günlük yevmiye ile bir kilo peynir alamıyoruz. Ömrümüz bitti bu tarlalarda…” diyerek serzenişte bulundu. Buluşmanın ardından açıklama yapan Koca, “Mersin/Akdeniz’de tarlalarda, bağlarda, bahçelerdeyiz. Nane işinde çalışan tarım işçileri ile buluştuk. Sabah henüz gün ağarmadan 05.00 sularında nane bahçelerinde çalışmaya başlayan emekçiler, aşırı sıcaklarda, iş sağlığından halk sağlığından mahrum koşullarda emek veriyor.400 TL yevmiye ile ağır çalışmaya koşulları altında molasız, sigortasız, güvencesiz çalışıyorlar. Emeklerinin karşılığını alamayan işçiler olurken, kazanan stokçu, aracı ve tüccar oluyor” dedi.

KAZANLI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ

Öte yandan Perihan Koca, Kazanlı Mahallesi’nde yoğunlukta olan Arap Alevi yurttaşlarla buluşarak sorun dinledi ve fikir alışverişinde bulundu.