Başkan Sarı’dan Sürücülere Önemli Bir Uyarı…

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı; “ülkemizde Aralıklarla 10 İlimizde meydana gelen ve 45 Binin üzerinde can kaybı binlerce yurttaşımızın da yaralanmasına neden olan deprem felaketlerinden dolayı acil önlemlerin alınmasını gerektiren çok kritik günler yaşanmaktadır.
Özellikle bu süreçte, her kurtarma aracı ve ambulansın hayat kurtarma yarışı içinde oldukları, görevlerinin ise insan odaklı olduğu ise unutulmaması gereken yadsınamaz bir gerçektir, ” dedi.
Başkan Veysel Sarı konuyla ilgili olarak şunları söyledi;
“Ambulans, kurtarma ve asayiş araçları tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de trafikte “geçiş üstünlüğüne” sahiptirler. Bunun sürücüler tarafından bilinmesine rağmen, maalesef bazı sürücülerin siren ve megafon uyarısına karşın araçlarını yol kenarlarına çekerek geçiş üstünlüğüne sahip araçlara yol vermedikleri konusu görsel ve yazılı basında sık,sık yer almasının yanı sıra şikâyetlerinde artmasından dolayı “‘Ambulansa ve kurtarma araçlarına yol ver ”çağrısını bir kez daha yapmak zorunlu olmuştur” dedi..
Başkan Sarı konuyla ilgili olarak uyarılarını şu sözlerle sürdürdü.
“Daha önce Sağlık Bakanlığı ve TŞOF işbirliği ile Türkiye genelinde başlatılan “Ambulansa Yol Ver, Yardımcı Ol” kapmayası” kapsamında yaptığımız yazılı ve sözlü uyarılarımız sürücüler tarafından dikkate alınmış ancak sayıları gün geçtikçe artan yabancı uyruklu sürücülerin bu kurallara uyumsuzluk gösterdiği belirlenmiştir.
Bu nedenle, bazı noktalarda sık, sık meydana gelen tıkanmalara bazı sürücülerin duyarsızlıkları da eklenince, tek işleri can kurtarmak olan ambulanslar maalesef siren çalarak dakikalarca yolun açılmasını beklemek zorunda kalmaktadır. Kurtulma şansı hastaneye yetiştirmek le mümkün olan hastaların yaşamlarını da maalesef tehlikeye atılmaktadır”.
Başkan Sarı konuyla ilgili açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı.
“Yol vermediğimiz o kurtarma aracının ve ambulansın sizin bilginiz dışında bir yakınınızı hastaneye yetiştirilmesi için yol isteyebileceğini empati yaparak anlamaya çalışalım ve her yıl yüzlerce insanın hastanelere yetiştirmeden ambulans içinde yaşamlarını yitirdiğini de unutmayalım” dedi.

Mersin 692 bin araç sayısı ile 8. Sıra.
Başkan Veysel Sarı 2022 yılı Aralık ayı itibarıyla, trafiğe kayıtlı toplam 692 bin 50 adet taşıt ile ülke genelinde 8. sırada yer aldığına dikkat çekerken, bu 692 bin 50 adet taşıtın yüzde 45,3’ünü otomobil, yüzde 24,2’sini motosiklet, yüzde 17,2’sini kamyonet, yüzde 5,6’sını traktör, yüzde 5,4’ünü kamyon, yüzde 1,3’ünü minibüs, yüzde 0,8’ini otobüs, yüzde 0,3’ünü ise özel amaçlı taşıtların oluşturduğunu da belirtti.