TGK’ya bağlı Federasyonlar Mardin’de buluştu

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonuna bağlı dört bölgenin Gazeteciler Federasyonu, “Anadolu Basın Buluşmaları” projesi kapsamında, Mardin’de bir araya geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları,  Mardin Gazeteciler Derneği ev sahipliğinde düzenlenen “Anadolu Basın Buluşmaları”na Güneydoğu, Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgeleri ile Anadolu İnternet Gazetecileri Federasyonları ve bunlara bağlı Gazeteciler ve İnternet Gazetecileri Cemiyet başkanları, akademisyenler ile iş insanları katıldı. Programda, bölgelerin kültürel ve turizm değerleri, turizm ve ekonomik kalkınmada basının yeri ve gazetecilerin yaşadığı sorunlar masaya yatırıldı.

Toplantıda konuşan Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ayhan Gök ve Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Toprak, Mardin turizminin, ilin ve bölgenin ekonomisine kattığı değer ve kültürel yapının korunmasının ve geleceğe taşınmasının önemine vurgu yaptı.

Mardin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Nasır Duyan da  Organize Sanayi Bölgesinin  Mardin ekonomisinde lokomotif görevi üstlendiğini, un ihracatında Türkiye 2.cisi, olduklarına dikkat çekerek, OSB’de bulunan sanayicilerin yıllık  1 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi. OSB ‘deki ekonomik değerlerin tanıtılmasında  yerel basının önemli bir rol oynadığını sözlerine ekledi.


Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Gaye Coşkun, Ege Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Cem Kaytan,  Anadolu İnternet Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Gaziantep Basın Cemiyeti (GBC) Başkanı Arif Kurt, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı ve  Anadolu Gazete Sahipleri Basın İlan Kurumu Temsilcisi Tahir Gülebak da kendi bölgeleri ile ilgili konuşma yaptı.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Onursal Başkanı ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, gazetecilik mesleğinde  deneyimlerini aktardı.
Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Sefa Özdemir ise, federasyonlar ve cemiyetlerin daha fazla çalışması ve dayanışmayı sağlaması gerektiğini söyledi.
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, gönderdiği mesajında Anadolu Basın Buluşmasının yararlı olması temennisinde bulundu.
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Çelik, programın ardından yaptığı açıklamada, Anadolu basın buluşmaları programının ilkini tarihi kent Mardin’de yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Programa 5 federasyon, 18 gazeteci cemiyet başkanlarının katıldığını aktaran Çelik,  “Hedefimiz bundan sonra ilkini burada yaptığımız buluşmanın ikincisini Kapadokya’da, üçüncüsünü Ege, dördüncüsünü Akdeniz ve daha sonra da Karadeniz Bölgesinde yapmayı hedefliyoruz. Gazeteciler bir araya geldiğimiz zaman aslında Türkiye bir araya geliyor. Çünkü Türkiye’nin sorunlarını konuşuyoruz tartışıyoruz. Siyasetten, politikadan uzak, illerin bölgelerin kalkınmasına dönük çalışmalarımız var. Haberde kullanacağımız dilin nasıl olması gerektiğini ve ayrıştırıcı dilin bertaraf edilmesi konusunda arkadaşlarımızla bir fikir birliğine vardık.” dedi,
Basın buluşmaları sonunda hazırlanacak raporla, sorunların çözümüne ilişkin adımların atılmasını sağlamak istediklerinin ifade eden Başkan Çelik şöyle dedi: “Amacımız doğru yerde doğru zamanda doğru haber yapmak ve halkı aydınlatmaktır. Bunu yaparken de illerimizde ve bölgelerimizde  ekonomik kalkınmaya, tanıtıcı ve yönlendirici  haberlerle destek olma görevimizi de unutmuyoruz.”
Akşam yemeğinde buluşan gazetecilere Vali Vekili Taha Canpolat eşlik etti. Canpolat,  Mardin’in Kültürel ve ekonomik değerlerinin tanıtımında gazetecilerin önemli katkılar  sunduğuna dikkat çekerek, “ Anadolu Basın Buluşmaları” etkinliğini Mardin’de yapılmasını önemsediklerini söyledi.
Konuk Gazeteciler bugün Kasımiye  Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı, Dara Antik Kenti ve Midyat ilçesinde tarihi ve kültürel mekanları gezecek.

Mersin Haber Ajans