UFAK AT “CİVCİVLER YESİN”…

Seçime az bir süre kala Soydan’ın reklam panolarındaki vaatleri ‘’yok artık’’ dedirtti

Serdar Soydan Çıldırdı

MHP’nin Mersin Büyükşehir Belediye başkan adayı Serdar Soydan projeleriyle tartışmalara yol açarken yeni vaatleriyle de eleştirilerin odağına oturdu. Seçime az bir süre kala Soydan’ın reklam panolarındaki vaatleri ‘’yok artık’’ dedirtti.

HÜKÜMETİN YAPAMADIĞINI YAPMA SÖZÜ VERDİ

Serdar Soydan son zamanlarda ülke gündemini meşgul eden emekli maaşlarının azlığı meselesini seçim malzemesi yaparak Cumhur İttifakı’na kırgın emekli seçmenin desteğini almaya çalışıyor. Buna göre seçimi kazanması durumunda emeklilere 10.000 TL sosyal destek yardımında bulunacağını ileri sürdü. Yapılan araştırmalarda Mersin’de 2023 yılı 31 Aralık tarihi itibariyle 330.810 kişilik bir emekli kitlesi ikamet ediyor. Bu kişilere yılda bir kereliğine mahsus ödenecek 10.000 TL’nin belediye bütçesine maliyeti toplamda 3.308.100.000 TL (Üç milyar üç yüz sekiz milyon, yüz bin lira) olarak ortaya çıkıyor. Emekli sayısının günden güne arttığı kentimizde söz konusu sosyal destek yardımının hangi kaynak ve bütçe ile gerçekleştirileceği eleştiri konusu oldu. Öte yandan öğrencilere yönelik burs ve internet paketi yardımlarının da hesaba katılmasıyla korkunç bir miktarın belediye bütçesine eklenmesi söz konusu… Bunun dışında yer alan sosyal destek kalemlerinin de hesaplanmasıyla belediye bütçesinin büyük bir kısmının, sosyal yardımlara ayrılacağı; öte yandan yatırım, proje, ödenmesi gereken personel maaşları gibi birçok konunun gerçekleştirilememe ihtimali doğuyor.

İNANDIRICI DEĞİL; ÇÜNKÜ

Konuyla ilgili uzmanların değerlendirmeleri olumsuz bir yönde. Nitekim, hükümetin emeklilere bayram ikramiyesini 3.000 TL olarak tespit etmesi ve iki bayramda toplamda 6.000 TL ödenmesi hesaba katıldığında sayın Soydan’ın emeklilere 10.000 TL sosyal yardım vaadinin gerçeği yansıtmadığı ve geleneksel bir seçim vaadi olduğu, ifade edildi.